Një udhëzues për grim dramatik për mbrëmje

Përbërja e grimit për mbrëmje bën thirrje për dramë të lartë: pak shkëlqim, sy që magjepsin dhe buzë joshëse. Kjo nuk është koha për të shkuar me grim natyral (përveç nëse kjo është preferenca juaj). Ja se si të krijoni një pamje të natës që do ti bëj të tjerët të kthejën kokën – dhe do t’ju bëjë të ndjeheni si një perëndeshë glam.

Filloni me një lëkur të pastër

Lëkura e pastër duhet të jetë hapi i parë për çdo rutinë përbërjeje. Hiqni të gjithë përbërjen dhe filloni të freskoni lëkuren tuaj. Aplikoni një hidratues ose vaj menjëherë pas pastrimit, mundësisht ndërsa lëkura është akoma pak e lagur për të ruajtur lagështirën.

Krijoni bazën e përsosur

Nëse keni lëkurë të yndyrshme, mund të lyeni me një bazë (Primer) për të ndihmuar që mbuluesi (fondacioni) juaj të vazhdojë në mënyrë të barabartë dhe të zgjasë tërë natën. Aplikimi i fondacionit me një sfungjer të lagësht krijon një përfundim të përsosur, që duket i mrekullueshëm si në jetën reale ashtu edhe në foto. Vazhdoni me një korrektues nëse keni nevojë për mbulim shtesë mbi të metat ose nën sytë tuaj.

Shtoni dramën në një fytyrë të përsosur

Konturimi u jep përkufizim këndeve tuaja në mënyrë që fytyra juaj të mos duket e rrafshët. Aplikoni bronzer me një furçë të madhe me gëzof përgjatë nofullës dhe tempujve tuaj dhe ndiqni me një spastrim poshtë nën mollëzat tuaja.

Ndriçuesit ndriçojnë hijet dhe të metat e fytyrës. Tërhiq kokën poshtë ndërsa shikon në pasqyrë dhe rrëshqit një ndriçues ku shihni hijet e errëta. Ngrini kokën lart dhe përzieni në shkëlqyes. Do të vini re shkëlqim të menjëhershëm. Shtoni një tufë të kuqërremtë në mollët e faqeve tuaja, si dhe për shkëlqim edhe më shumë.

Zgjidhni të theksoni me shumë sytë ose buzët tuaja ose të dyja

Një tip klasik për një pamje të mrekullueshme të grimit është: ose theksoni sytë ose buzët tuaja. Arsyeja për këtë është se theksimi i të dy tipareve mund të duket i rëndë për disa njerëz. Sidoqoftë, nëse maksimalizmi është stili juaj, mos ngurroni të hidhni poshtë këtë rregull të ashtuquajtur.

Nëse vendosni të theksoni sytë, mund të jeni po aq dramatikë sa dëshironi me eyeliner, hije dhe hije për vetulla gjithashtu edhe maskar. Hijet e shndritshme të syve janë shumë glam për mbrëmje. Eyeliner i mprehtë i jep një pamje të butë, të tymosur; mund të shtrini me gisht ose me një furçë. Për diçka më të butë, vendosni një goditje të hollë të eyelinerëve të lëngshëm. Dëshironi të keni një vëmendje prej vërteti? Konsideroni qërpikët Albabeauty .

Shkëlqimi i buzëve ose një hije delikate të kuq buzësh ekuilibron këtë pamje.Për të nxjerrë në pah buzët në vend të syve tuaj, vendosni për një hije të guximshme të buzëve dhe buzëkuqit.

Për të neutralizuar çdo njollë në qepallat, mbërtheni pak fshehës ose hije neutrale të syve. Pastaj shtoni një goditje të eyelinerit kafe ose të zezë vetëm në linjën tuaj të sipërme të qërpikëve.

Për dukjen gjatë mbremjes asgje nuk është e tepërt. Prandaj përsëri, nëse ndiheni sikur të theksoni më shumë sytë, buzët dhe gjithçka – bëjeni atë. Në të kundërten mbylli të gjitha me një spastrim pluhuri mbi fytyrën tuaj. Tani ju jeni gati për të festuar.

Shpërndaje:
Shkruar nga Albana Kelmendi
Albana është një stiliste flokësh dhe grimere profesioniste. Kur hapi studion e saj të bukuris në Prizren ajo gjithashtu themeloi dhe është shefi i AlbaBeauty. Ajo tani jeton dhe punon në Gjermani.