Çfarë duhet të dini për shtesat e qerpikëve!

Jo çdo grua ka qerpikë ëndrrash. Ekzistojnë metoda të ndryshme për ta arritur këtë. Një nga këto është zgjatje e përhershme e qerpikëve. 

Në këtë artikull do të dëshiroja të sqaroja pyetjen se kur është i vlefshëm trajtimi i shtrenjtë dhe për kë jo.

Si filloi gjithçka

Në fillim kishte vetëm disa VIP që papritmas kishin qerpikë perfektë, të gjatë, të zi, të trashë dhe të lakuar. Por me kalimin e kohës, gjithnjë e më shumë njerëz ranë në trend.

Pse jo? Në fund të fundit, të gjithë duam të dukemi bukur dhe të mos rrezikojmë që gjysma e mollëzave të ngjitura papritmas të bien dhe të na bëjnë plotësisht qesharak. 

Para se të vraponi në sallonin tjetër të bukurisë, ne duam t’u përgjigjemi pyetjeve të mëposhtme: 

 • A dua në të vërtetë qerpikët e përhershëm?
 • Çfarë më kushton zgjatja e qerpikëve?
 • Sa zgjat një zgjatje e qerpikëve?
 • Si ta njoh një sallon bukurie të mirë?
 • Si funksionon trajtimi?
 • Ndjeke çfarë pason më pas?
 • Çfarë flet kundër tij?

A dua në të vërtetë qerpikët e përhershëm?

Kështu që ta kuptoni saktë. Me zgjatje të përhershme të qerpikëve, ju merrni një numër jashtëzakonisht të madh të qerpikëve të rinj. Këto gjithashtu mund të jenë shumë të bezdisshme. Për shembull, kur fryhen, ata mund të dalin kundër qepallës së sipërme dhe të ndjehen pakëndshëm.

Fusha e vizionit gjithashtu mund të dëmtohet. Kështu që ju gjithmonë keni qerpikët tuaj të rinj të bukur përpara syve tuaj. Nëse diçka po ju shqetëson dhe ju dëshironi vetëm qerpikë të bukur për ngjarje të caktuara, ia vlen të hidhni një sy në dyqanin tonë.

Si përmbledhje, faktorët e mëposhtëm mund të perceptohen si të bezdisshëm: 

 • Qerpikët përkulen sipër
 • Qerpikët artificial mbi qerpikë u shqetësojnë fushën e pamjes
 • Kontrasti i qerpikëve të errët mund të perceptohet si shqetësuese

Çfarë më kushton zgjatja e qerpikëve?

Si në çdo trend, ka gjithmonë dele të zeza. Këto shpesh ofrojnë shërbimin tuaj shumë lirë. Nuk dua të kritikoj sipërmarrës të rinj që fitojnë klientë të rinj me një strategji të arsyeshme çmimesh. 

Sidoqoftë, një çmim i ulët duhet t’ju bëjë të befasoheni. Ne do të shkojmë në më shumë detaje më vonë se si të ekspozojmë delet e zeza.

Çimi për një zgjatje të qerpikëve është përgjithësisht mbi 50 €. 

Ofruesi i parë “LuxusLashes” lejon vetëm stilistët e trajnuar të qerpikëve të punojnë dhe përdor vetëm produkte origjinale me cilësi të lartë. Këtu qerpikët e ëndrrave kushtojnë rreth 200 €. 

Në mënyrë që puna të bëhet siç duhet, duhet të përdoret material me cilësi të lartë dhe kërkon shumë kohë. Kjo justifikon edhe çmimin e lartë.

Sa zgjat një zgjatje e qerpikëve?

Siç ndodh shpesh, e përhershme për fat të keq nuk është e përhershme. Si rregull, zgjatjet e qerpikëve zgjasin katër deri në pesë javë. Gjatë kësaj kohe ju mund të shihni me një grup të përsosur qerpikësh.

Por kjo është gjithashtu e lidhur fort me ciklin e rritjes së fijeve të qerpikëve. Nëse vetullat tuaja dështojnë, kjo është ajo me qerpikët e rinj.

Në këtë rast, qerpikët duhet të “rimbushen”, e cila kushton midis 20€ – 30€. 

Për krahasim, qerpikët tanë të rremë. Këto kushtojnë 15€ dhe mund të përdoren për një muaj nëse përdoren si duhet. Ju gjithashtu mund të ndryshoni stilin tuaj rregullisht.

Si ta njoh një sallon bukurie të mirë?

Në mënyrë që të mos i hidhni paratë tuaja nga dritarja në mënyrë të panevojshme dhe nuk mund të dilni më nga shtëpia për katër deri në pesë javë, është e rëndësishme që të gjeni një studio profesionale paraprakisht.

Ka këshilla të ndryshme se si mund ta arrini këtë. Unë i kam vendosur ato një herë për ju:

 • Kushtojini vëmendje rezultateve me klientët e tjerë
 • Kontrolloni profilin e insta (gjithashtu mund të përdorni mundësinë për të inspektuar qerpikët tanë në @albabeautyshop)
 • Çmimet shumë të ulëta duhet të jenë një sinjal alarmi (kostot e cilësisë)
 • Një konsultim i hollësishëm është shumë e rëndësishme

Kur këshillohen, pyetjet e mëposhtme sqarohen dhe diskutohen në thelb me ekspertin: 

 • Sa ekstreme duhet të jetë ndryshimi?
 • Cilat gjatësi të qerpikëve dëshirohen?
 • Çfarë niveli të lëkundjes duhet të përdorni?
 • Si duhet të kujdesen qerpikët?

Si funksionon trajtimi?

Trajtimi zakonisht fillon duke e bërë veten të rehatshëm në një shtrat. Atëherë ju jeni të mbuluar.

Tani ju duhet të mbyllni sytë për rreth 30 – 60 minuta. Varet shumë nga sasia e qerpikëve që dëshironi. Ju lutemi mos i hapni sytë gjatë procedurës. Eksperti punon me piskatore dhe zam direkt në syrin tuaj!

Shpesh më thuhet që kjo mund të shkaktojë probleme për njerëzit e shqetësuar dhe nervoz. Nëse keni tendencë të nervozoheni, mund të dëshironi të merrni parasysh një metodë tjetër.

Mund të ndodhë që diçka po shtyp. Nuk ka dhimbje.

Gjatë trajtimit, qerpikët ngjiten individualisht në një qerpik natyral. Kjo është bashkangjitur gjithmonë disa milimetra nga baza. Gjatësia e shtrirjes ndryshon në mënyrë që të krijohet një pamje natyrore.

Pastaj rezultati duhet të ekzaminohet dhe përcaktohet në mënyrë kritike nëse diçka duhet të shtohet ose hiqet. Heqja e saj më vonë është vështirë.

Ndjeke çfarë pason më pas?

Tani mund të admironi qerpikët tuaj të rinj. Qerpikët tuaj të rinj tani duhet të lëkunden bukur. Tani nuk duhet të lini as lëngje në qerpikët tuaj edhe për 48 orët e ardhshme.

Gjërat e mëposhtme nuk lejohen më në 48 orët e ardhshme: 

 • dush
 • grim
 • not
 • sauna në fytyr

Njerëzit me lente kontakti duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm kur futni dhe hiqni lentet e kontaktit.

Në përgjithësi, të gjitha kremrat e ndryshëm për lëkurën rreth syve duhet të shmangen. Yndyrnat që përmbahen në të mund të bëjnë që ngjitësi i veçantë të fiket. Bojë për vetulla nuk është më e nevojshme.

Çfarë flet kundër tij?

Një argument kundër zgjatjes së përhershme të qerpikëve është që boshllëqet e para bëhen të dukshme pas vetëm 2 javësh. Pas 4 javësh është koha që qerpikët të rimbushen.

Pra, faktori i parave është shumë i rëndësishëm. Me qerpikët e flokëve njerëzorë zakonisht jeni më të lirë. Para së gjithash, unë rekomandoj të përdorni qerpikët e flokëve të vërtetë dhe pas një kohe të vendosni për një stil të dëshiruar.

Nëse financat nuk kanë rëndësi për ju më pas, ju tashmë keni një ide të qartë se si duhet të duken qerpikët tuaj. Përveç kësaj, ju mund të tregoni stilistes ëndrrën tuaj në një foto.

Ju lutemi vizitoni dyqanin tonë dhe merrni qerpikët tanë të vërtetë të flokëve të bëra nga vizatime.

A ju pëlqeu blog-u nëse ju pëlqeu ndanjeni në Facebook.

Shpërndaje:
Shkruar nga Albana Kelmendi
Albana është një stiliste flokësh dhe grimere profesioniste. Kur hapi studion e saj të bukuris në Prizren ajo gjithashtu themeloi dhe është shefi i AlbaBeauty. Ajo tani jeton dhe punon në Gjermani.