Rëndësia e bazës në grim përbërja dhe si ta përdorni atë

Koha për ta përdorur primerin tuaj.

Edhe pse markat e bukuris i kanë kushtuar një rëndesi të veqantë bazës së grimit, ata ende mbetën një nga produktet bazë më misterioze dhe mëdyshëse në treg. Ka një gamë kaq të gjerë të opsioneve të ndryshme të primerit në dispozicion – hidratues, mattifikues, turbullues, ndriçues, dhe më shumë – mund të jetë shumë konfuze për të kuptuar se cili lloj primeri do të funksionojë për ju.

Dhe pastaj ekziston faktori i aplikimit. Po, me sa duket ekziston një mënyrë e gabuar për të aplikuar primerin. Nëse konfuzioni dhe zhgënjimi janë arsyet kryesore që keni shmangur bazën, ne jemi këtu për ta ndryshuar atë.

Në këtë blog mund të gjeni këshilla profesionale se si ta përdorni siç duhet, rekomandime për çdo lloj lëkure dhe çfarë nuk duhet të bëni kurr kur bëhet fjalë për këtë produkt para bazës.

1. Çfarë është baza për grim dhe rroli i saj?

Thënë thjesht, baza është pikërisht ajo që nënkupton emri i saj: ashtë një produkt përgatitor që aplikohet pas kujdesit të lëkurës tuaj për të krijuar një shtresë ideale për të mbajtur mbi çfarëdo përbërje që vjen më pas – si fundatina ose korrektuesi etj.

Baza e juaj mund të vijë në formën e një serumi të fytyrës me përbërje të acidit hialuronik që forcon hidratimin, një krem ​​dielli që mbron dhe zbut pamjen e poreve, ose një primer tradicional me bazë silikoni që zbut dhe mjegullon.

Vlen të theksohet se bazat më të reja nuk e lëmojnë thjesht lëkurën, ata gjithashtu mbajnë përbërjen në vend dhe mjegullojnë poret deri në padukshmëri. Ata gjithashtu mund të shkëlqejnë, të zbehin linjat dhe rrudhat e imëta, të reduktojn aknet dhe të shtojnë tonelata lagështie. Disa madje mund t’i japin lëkurës një ngritje të përkohshme të fytyrës, të gjitha pa u ndjerë e rëndë.

Nëse po pyesni nëse keni nevojë për primer apo jo në jetën tuaj, thjesht pyesni veten se sa të lumtur jeni me pamjen e përgjithshme, ndjenjën dhe përfundimin e përbërjes së fytyrës tuaj. Nëse ka diçka që mungon ose mbase doni të shtoni shkëlqim më të përgjithshëm ose shkëlqim nga T-zone juaj, një primer mund të jetë pikërisht ajo që ju nevojitet.

2. Cila është mënyra më e mirë për të aplikuar atë?

Primeri pothuajse gjithmonë aplikohet pas hapit tuaj të fundit për kujdesin ndaj lëkurës dhe para përbërjes tuaj të grimit. Në lidhje me aplikimin, të gjithë profesionistët e grimit rekomandojnë përdorimin e gishtërinjve për të aplikuar bazën, pasi ata thonë se është mënyra më e mirë dhe më e lehtë për të përzier gjithçka dhe për të marrë një përfundim të thjeshtë. “Një brushë kozmetike thjesht do të tërheqë primerin”.

Shumë artistë të grimit gjithashtu rekomandojn që pas aplikimit të primerit të prsni për një minutë të plotë para se të vendosni ndonjë gjë tjetër në lëkurë, në mënyrë që të shmangni shqetësimin e përbërjes. Arsyeja përse artistëve ju pëlqen të përdorin gishtat e tyre është sepse ne këtë mënyrë ata mund të kontrollojn përhapjen dhe sigurohen që baza të mos grumbullojë ose të mbledhë kudo në lëkurë. “Zbato me lehtësi dhe me kursim është rregulli i artistëve për primerët”.

Një këshillë tjetër nga profesionist të grimit për primerin është; filloni aplikimin me sasi të vogëla, arsyeja është që të përshtatni sasinë e primerit që përdorni bazuar në llojin e lëkurës tuaj. Për shembull, dikush me lëkurë jashtëzakonisht të thatë priret të thithë përbërjen më shpejt prandaj mund të aplikoj sasi më të madhe, ndërsa dikush me lëkurë vaj duhet të aplikoj minimumin e sasis. Aplikimi i sasis së vogël ndihmon me bazën , aplikimi i një sasie shumë të madhe mund të sabotojnë përbërjen tuaj, ndonjëher vetëm sapo të filloni për ta krijuar grimin tuaj.

Si mund ta di cilin primer të përdor?
Nëse shpresoni të zvogëloni skuqjen ose forconi shkëlqimin, do të dëshironi një primer për korrigjimin e ngjyrave. Nëse jeni duke kërkuar të zbehni pamjen e linjave të imëta, do të doni një me efekt zbutës.

3. Cilat janë gabimet më të zakonshme gjatë përdorimit të primerëve?

Një nga gabimet kryesore që bëjnë njerëzit kur bëhet fjalë për primerin është të aplikoni grimin shumë shpejt pas kësaj. Ju duhet të prisni një minutë të plotë ose më shumë për të lejuar primerin të thahet plotësisht përpara se të filloni me grimin, pasi kjo do të ndihmojë në frenimin e pilulave ose shtrëngimit.

Një gabim tjetër që njerëzit bëjnë është zgjedhja e një primeri që është e gabuar për llojin e tyre të lëkurës. Nuk do të përdorni kurrë një hidratues mattifikues në lëkurën e thatë ose të pjekur, apo jo? Epo, e njëjta vlen edhe për primerin.

“[Ata nuk janë] të gjithë të krijuar në mënyrë të barabartë”.

Unë mendoj se shumë njerëz nuk e kuptojnë që primer të caktuara bëjnë gjëra specifike. Është për të vlerësuar se çfarë çështje keni me lëkurën tuaj dhe pastaj të gjeni primerin që i adresojnë ato. Artistë të kozmetikës rekomandojn primer ose ndriçuese të lëkurës për lëkurën e thatë dhe të kombinuar dhe formulat mattifikuese për ata që luftojnë me shumë shkëlqimin.

Është përgjithësisht një ide e mirë për të testuar primerët personalisht, në mënyrë që të shihni se si do të bashkohen të dy produktet (ose nëse nuk ndodhin fare). Thjesht sillni fondacionin tuaj të preferuar për të parë se si ata argëtohen ose përdorni një formulë të ngjashme në dyqan për të parë se çfarë ndodh.

5. Por a keni vërtet nevojë për primer?

Nëse ndjeheni apo jo përdorimi i një primeri a është i domosdoshm, varet 100 përqind nga ju. Ju mund të zbuloni që primerët nuk bëjnë një përmirësim të dukshëm në përbërjen e fytyrës tuaj, dhe në këtë rast, kaloni hapin. Sidoqoftë, gjithashtu mund të nënkuptojë që ju nuk e keni gjetur atë.

Ndërsa disa artistë dhe redaktorë të grimit betohen për të dhe kanë disa të preferuar, ka ekspertë të tjerë që ndjehen krejt të kundërt, duke besuar se është një hap i panevojshëm shtesë që nuk bën asnjë ndryshim në pamjen dhe jetëgjatësinë e përbërjes së fytyrës.

Pavarësisht, përpara se të zgjidhni një primer bëni studimin tuaj, merrni rekomandime dhe provoni formula të ndryshme në dyqan. Tani lexoni më shumë rreth 8 Trukeve të primerit që e mbajnë përbërjen të përsosur gjithë ditën:

8 Truket e primerëve që e mbajnë përbërjen (grimin) të përsosur gjatë gjithë ditës

Primerët e kozmetikës thjesht mund të duken si një shtresë tjetër produkti për të zbehur në lëkurën tuaj. Sidoqoftë, ato nuk janë aq shumë sa një hap shtesë dhe i panevojshëm siç mund të duket.

Artistët profesionistë të kozmetikës betohen për primerët për ndriçimin dhe zbutjen e lëkurës, mbylljen në grim gjatë gjithë ditës dhe shtimin e një linje tjetër mbrojtjeje kundër shqetësimeve të lëkurës si puçrrat, strukturën e pabarabartë dhe linjat e shkëlqyera.

Shihni, primrët janë më të gjithanshëm dhe efektivë nga sa mund të keni menduar më parë. Duke marrë parasysh këtë, ne rrumbullakosëm këshillat më të mira të artistëve të kozmetikës për të shfrytëzuar sa më shumë nga primerët, duke përfshirë ato për buzët, kapakët e syrit, fytyrën dhe trupin tuaj. Vazhdoni të lëvizni për të zbuluar sugjerimet e tyre më të papritura.

Më pak është më shumë Ju nuk keni nevojë ta veshni fytyrën me bazë për grim. “Kur mbingarkoni bazën, ajo krijon shtresa të trasha nën fundatinen tuaj”. Një sasi e vogël ndonjëher është shumë. Fërkoni butësisht në lëkurë me gishtat për mbulim të barabartë. “Një furçë kozmetike thjesht do të tërheqë bazën”.

Trajtoni sytë tuaj butësisht rreth syve dhe kapakëve, primeri vepron si një produkt tre-në-një. Ajo parandalon përbërjen nga mashtrimi duke thithur vajra, zbut linjat e imëta dhe kundërvepron skuqjen. Ne na pëlqejnë bazat e syve. Prekni pastelin me ngjyrën blu në nën sytë tuaj përpara se të vendosni korrektorin për të ndihmuar në anullimin e qarqeve të errëta dhe për të ndriçuar zonën.

Rritja e qërpikëve Për qërpikë më të trashë dhe më të gjata, shtresoni një bazë të qerpikëve nën ngjyrë për qërpikë të rregullt. Këto formula aplifikojnë skajin e rrallë dhe përmbajnë vitaminë E ose glicerinë për të qetësuar gjendrat. Plus, do t’ju ​​bëjë të dukeni sikur keni zgjatime.

Shkoni lehtë në akne Kalojeni çdo trajtim në vend nëse baza juaj tashmë përmban përbërës anti-akne. Aplikimi i shumë produkteve për luftimin e puçrrave menjëherë mund të irritojë lëkurën dhe të shkaktojë inflamacion.

Konsideroni strukturën tuaj të lëkurës Nëse linjat e imëta dhe rrudhat janë shqetësimi juaj, lëreni mënjanë bazën tuaj të fytyrës në favor të një tjetri. Përdorni një bazë të hijeve të syve në rrudha për të parandaluar rrudhosjen dhe krijimin e një shtres të barabartë për kozmetikë. Preferoni të qetësoni gungat dhe strukturën e ngritur në lëkurën tuaj? Ne ju rekomandojm përzierjen e një fondatine krem ​​sipër bazës të fytyrës suaj. Kombinimi “do të jetë aq i trashë sa të qetësohet pabarazia”.

Primeri i buzëve Një primer buzësh, për të parandaluar që buzët të jenë të pakufizuara ose të vendosen në vija. Nëse nuk keni një primer të buzëve në dorë, një i dizajnuar për kapakët e syrit tuaj funksionon gjithashtu. Një mashtrim për të mbajtur buzëkuqin tuaj nga fërkimi gjatë gjithë ditës është të përdorni një bazë të butë të hijes së syve nën buzëkuq për t’u veshur më gjatë. Primerët e syve zakonisht kanë më shumë fuqi mbajtëse sesa primerët e buzëve dhe e mbajnë atë ngjyrë gjatë gjithë ditës.

Mbaro me pluhur Për të vendosur përbërjen tuaj për gjatë gjithë ditës, ndiqni këtë mënyrë magjike: primer, fundatin të lëngshëm ose hidratues, pluhur të tejdukshëm. Pudra ose pluhuri i tejdukëm kur vendoset në fund të grimit, ndihom që grimi të qëndroj për tër ditën dhe të mos shpërbëhet.

Zbutni dekorimin tuaj Përveç syve tuaj, faqeve, buzëve dhe mollëzave, primeri bën mrekulli edhe në zona të tjera. Silikoni në primer ndihmon në plotësimin e linjave të imëta të fytyrës dhe madje edhe përbërjen, por ato mund të punojnë edhe në fusha të tjera. Apliko ca në duar, qafë dhe gjoks, dhe lëkura juaj do të duket e përsosur për pjesën tjetër të ditës. Gjinden primer si krem përfekt ditor është ideal për aplikimin e gjithanshëm. Ajo menjëherë zbut dhe hidraton lëkurën, ndërsa i jep asaj një shkëlqim të ftohtë.

Shpërndaje:
Shkruar nga Albana Kelmendi
Albana është një stiliste flokësh dhe grimere profesioniste. Kur hapi studion e saj të bukuris në Prizren ajo gjithashtu themeloi dhe është shefi i AlbaBeauty. Ajo tani jeton dhe punon në Gjermani.